mgr inż. Aleksandra Niemiec
Gabinet Premium

mgr inż. Aleksandra Niemiec

tel. 721 874 775 Umów się online

Koenzym Q10

Zaliczany jest do substancji fizjologicznie aktywnych określanych mianem czynników witaminopodobnych.

Koenzym Q10 gromadzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie zachodzą bardzo intensywne procesy metaboliczne (serce, mięśnie szkieletowe, nerki, jądra, krwinki czerwone). Składnik ten posiada wyjątkową zdolność penetrowania środowiska komórki. Uczestniczy w dwóch zasadniczych procesach: wspomaga metabolizm energetyczny oraz układ antyoksydacyjny. Pomiędzy tymi dwoma procesami zauważa się efekt konkurencyjności o CoQ10. Intensywny wysiłek fizyczny, szczególnie o charakterze tlenowym prowadzi do wzmożonego zużycia CoQ10 w przemianach energetycznych, co w efekcie zmniejsza dostępność tego związku w procesie redukcji rodników tlenowych. W celu wzmocnienia systemu antyoksydacyjnego, sportowcom dyscyplin wytrzymałościowych zaleca się dodatkową suplementację CoQ10 skojarzoną z witaminą E. Te dwie substancje szczególnie aktywnie zapobiegają zmianom oksydacyjnym w błonach komórkowych. W tym celu zaleca się 45mg czystego CoQ10 z 50mg witaminy E/dobę, przynajmniej przez okres 3 tygodni (przed i po wysiłku).

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Zielona herbata

Ekstrakt z zielonej herbaty jest bogatym źródłem naturalnych substancji polifenolowych, wśród których najważniejszą rolę odgrywają katechiny.

czytaj więcej

Sylimaryna

Jest flawonoidem roślinnym o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Jednym z najlepszych jej źródeł są wyciągi z ostropestu plamistego. Sylimaryna odpowiada w szczególności za proces neutralizacji wolnych ...

czytaj więcej
POKAŻ