mgr inż. Aleksandra Niemiec
Gabinet Premium

mgr inż. Aleksandra Niemiec

tel. 721 874 775 Umów się online

Co to są antykataboliki

Pod ogólnym pojęciem "antykataboliki" kryją się specjalne substancje wykazujące zdolność hamowania rozkładu białek w organizmie.

W normalnych warunkach proces budowy (anabolizmu) i rozpadu (katabolizmu) białek ustrojowych pozostaje w równowadze, jednak w pewnych okolicznościach (duży wysiłek fizyczny, stres, niedożywienie białkowo-energetyczne) reakcje kataboliczne mogą dominować na anabolicznymi, prowadząc do niekorzystnych zmian w organizmie. Szczególnie podatne na rozpad są białka mięśniowe, które w stanie zagrożenia organizm wykorzystuje na poczet przemian energetycznych. Z punktu widzenia sprawności sportowej, efekt ten jest niekorzystny, gdyż prowadzi do zmniejszenia masy i siły mięśniowej. Z tego tytułu w programach wspomagania suplementacyjnego często wykorzystuje się specjalne substancje chroniące białka mięśniowe przed destrukcją w warunkach nasilonego stresu fizycznego (trening sportowy). Obok zjawiska katabolizmu wysiłkowego istnieje także pojęcie katabolizmu poabsorpcyjengo. Związany jest on ze wzmożonym rozpadem białek ustrojowych na skutek wydłużonej przerwy między posiłkami (np. okres snu).

Substancje o działaniu antykatabolicznym są, więc przyjmowane w tych sytuacjach, kiedy proces katabolizmu białek szczególnie przybiera na sile:

  • przed i po treningu katabolizm okołowysiłkowy
  • na czczo i przed snem katabolizm poabsorpcyjny

Do najpopularniejszych suplementów o działaniu antykatabolicznym zaliczane są: HMB, glutamina, tauryna, aminokwasy rozgałęzione.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Co to są antykataboliki

Pod ogólnym pojęciem "antykataboliki" kryją się specjalne substancje wykazujące zdolność hamowania rozkładu białek w organizmie.

czytaj więcej
POKAŻ