mgr inż. Aleksandra Niemiec
Gabinet Premium

mgr inż. Aleksandra Niemiec

tel. 721 874 775 Umów się online

Łabędzia szyja

Zdaniem dermatologów estetycznych, piękna i wysmukła szyja tylko w 20% jest zasługą genów. Reszta, czyli 80%, może być naszym sukcesem. Niewiele kobiet jednak dba o wygląd szyi, zapominając, że jest ona najszybciej starzejącą się częścią ciała. Może dlatego szyję nazywa się metryką kobiety.

Proces starzenia się jej przyspieszają: ciągłe zginanie głowy; przyjmowanie nieprawidłowej postawy, zła pielęgnacja bardzo delikatnej, cienkiej i suchej skóry, z ubogą warstwą tkanki podskórnej oraz brakiem gruczołów łojowych.

Sprawne mięśnie

Kształt i wygląd szyi zależą przede wszystkim od kondycji górnej części kręgosłupa oraz mięśni, które uczestniczą w jej ruchach. Główne jej rusztowanie to mięśnie:

  • mostkowo-obojczykowe, leżące po bokach
  • przedkręgowe, położone na karku
  • szeroki, umiejscowiony na przodzie, jest położony płytko i szybko traci elastyczność.

Tworzy się wtedy fałda zwana drugą brodą. W wieku dojrzałym sprzyja jej też zwiotczenie mięśni twarzy „dźwigających” szyję. Owal dodatkowo zniekształcają opadające policzki, przypominające wole chomika. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o siłę i sprawność mięśni. Sprzyja im wyprostowana sylwetka, uniesienie głowy podczas chodzenia i siedzenia tak, aby linia pod-bródka z wyciągniętą szyją tworzyła kąt prosty. Plecy powinny być wyprostowane, a łopatki lekko ściągnięte do tyłu. Trzeba też unikać czytania w łóżku ze spuszczoną głową, bo to również staje się przyczyną drugiego podbródka.
W czasie snu należy się rozstać z dużą poduchą, a głowę układać na małej płaskiej poduszeczce lub wałku, między ramieniem a szyją.

Rano po przebudzeniu można:

  • zrobić kilka skłonów głową do przodu, tak aby podbródek dotykał do klatki piersiowej
  • siedząc prosto wysunąć podbródek jak najdalej do przodu, tak aby czuć napięcie wszystkich mięśni szyi
  • powoli, dokładnie zataczać kręgi w prawo i lewo, wykonać skłony głowy do tyłu oraz na boki, przytrzymując ją na chwilę przy ramieniu

Pierwsza liga

Podstawowym elementem pielęgnacji szyi powinno być jednak odpowiednie jej nawilżenie oraz odżywienie za pomocą toników, kremów i maseczek. To one ujędrniają skórę zapobiegając jej więdnięciu i tworzeniu się poprzecznych obręczy, pokrytych bruzdami zmarszczek. Możemy używać tych samych kosmetyków co do twarzy lub kupić specjalne preparaty do pielęgnacji szyi i dekoltu. Oczyszczając skórę szyi stosujemy mleczka lub delikatne żele o pH 5,5 przeznaczone do skóry wrażliwej. Następnie przecieramy skórę szyi wacikiem zmoczonym w bezalkoholowym toniku (z tej samej serii). Krem nakładamy na szyję od dołu ku górze, delikatnie wmasowując go opuszkami palców. Mocniej traktujemy podbródek, oklepując go wierzchnią stroną dłoni. Lewą ręką prawą stronę szyi i odwrotnie.

Hitami w kremach ujędrniających szyję są witaminy młodości, głównie z A (retinolem), czynnikiem nr 1 na liście składników odmładzających skórę (pod warunkiem, że jest on zamknięty w specjalnych nośnikach). Tuż za retinolem na liście sprawdzonych odmładzaczy plasują się witaminy C oraz E, pogromczynie zniszczeń posłonecznych i wolnych rodników, które atakują kolagenowo-elastynowe włókna skóry. Peptydy, maleńkie cząsteczki powstałe z połączenia co najmniej dwóch aminokwasów. Są one wykorzystywane w kremach jako „podpórki” skóry spłycające zmarszczki oraz nośniki transportujące składniki aktywne w głąb naskórka. Wnikają głęboko pobudzając produkcję kolagenu oraz elastyny odpowiedzialnych za gładkość i jędrność skóry. Filtry zatrzymujące promienie ultrafioletowe (w kremach na dzień), które należy stosować nie tylko na plaży. Promienie słoneczne w ogromnym stopniu odpowiedzialne są za starzenie się odsłoniętej latem szyi. Chroniona na co dzień kremem z filtrem zachowuje dłużej jędrność, a głębokie bruzdy i przebarwienia pojawiają się na niej wiele lat później.

Raz w tygodniu można zrobić kompres na szyję, który stosowały już nasze prababki. Na dokładnie oczyszczoną skórę nakładamy gazę nasączoną ciepłą oliwką z dodatkiem kilku kropli witaminy A + E oraz świeżo wyciśniętej cytryny. Następnie owijamy szyję ręcznikiem. Po pół godzinie zmywamy maseczkę ciepłą wodą i wklepujemy krem stosowany do codziennej pielęgnacji.  Kobietom dojrzałym firmy kosmetyczne polecają kuracje ampułkowe, które można stosować kilka razy w roku. Ich składnikami często są fitohormony, substancje pochodzenia roślinnego, które mają działanie podobne do kobiecego estrogenu. Pobudzają one starzejącą się skórę do regeneracji. Otrzymuje się je m.in. z soi, słonecznika lub azjatyckich grzybów shitake. Inną cenną substancją jest wyciąg z kiełków pszenicy. Pozyskuje się z niego cenny w kosmetyce olej, bogaty w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest on wykorzystywany do pielęgnacji skóry zniszczonej i starzejącej się. Uelastycznia zwiotczałą szyję oraz wygładza naskórek.

autor: Dobry Dietetyk (MN)

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Krucho z naczynkami

Czerw 25, 2014 Ciekawostki , Uroda

Aż 65% kobiet powyżej 25. roku życia ma problem z naczynkami. Na ich twarzy łatwo pojawią się rumieńce, szczególnie kiedy jest zbyt zimno lub gorąco, ...

czytaj więcej

Wokół oczu

Wrze 11, 2014 Dla kobiet , Uroda

W tym najdelikatniejszym miejscu twarzy odbijają się: stres, bezsenne noce, zbyt długa praca przy komputerze, niewłaściwe odżywianie, skutki działania dymu papierosowego, niezdrowy styl życia. Wokół ...

czytaj więcej
POKAŻ