mgr inż. Aleksandra Niemiec
Gabinet Premium

mgr inż. Aleksandra Niemiec

tel. 721 874 775 Umów się online

Rola argininy w procesie anabolizmu

Arginina jest ważnym aminokwasem pobudzającym procesy wzrostowe. Jako suplement często wykorzystywany jest w zakresie intensyfikowania procesów anabolicznych.

Arginina, to jeden z aminokwasów białkowych zaliczanych do grupy tzw. aminokwasów warunkowo niezbędnych. Oznacza to, że organizm potrafi wytwarzać go samodzielnie, jednakże w szczególnych warunkach, np. szybki wzrost, choroby, stres, nasilone stany katabolizmu, duża aktywność fizyczna.Jego wewnątrzustrojowa produkcja może okazać się nie wystarczająca, stąd istnieje konieczność jego dostarczania wraz z pożywieniem.Na deficyt tego aminokwasu w szczególności narażone są dzieci, ludzie chorzy, rekonwalescenci, a także sportowcy. Arginina jest składnikiem żywieniowym biorącym udział w różnorodnych procesach metabolicznych – odgrywa ważną rolę detoksykacyjną, antykataboliczną, anaboliczną, przyspiesza podział komórek, odpowiada za wzrost potencji i płodność, wzmacnia system odpornościowy, serce i układ krążenia.

Arginina, szczególnie w połączeniu z lizyną i ornityną zwiększa teoretycznie poziom kilku istotnych hormonów anabolicznych, a w szczególności hormonu wzrostu (hGH) i insuliny. Niestety, większość badań naukowych prowadzonych na wysoce wytrenowanych zawodnikach sportów siłowych nie potwierdza takiego działania. Tylko w nielicznych eksperymentach wykazano wzrost stężenia hGH w osoczu krwi, jednakże w badaniach tych stosowano bardzo wysokie dawki aminokwasów, sięgające 10-20g na dobę, co często powodowało dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Uważa się, że wzrost anabolizmu pod wpływem suplementacji argininą podyktowany jest innym mechanizmem. Aminokwas ten, między innymi jest związkiem wyjściowym do produkcji kreatyny – substancji o silnych właściwościach anabolicznych, a także prekursorem tlenku azotu (NO). Wytwarzany pod wpływem suplementacji argininą tlenek azotu zwiększa wytwarzanie specjalnych przekaźników (nukleotydów cyklicznych), które odgrywają istotną rolę w procesie pobudzania syntezy białek ustrojowych. Arginina zwiększa także poziom poliamin związków przyczyniających się do szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Indukowane pod wpływem NO poliaminy prowadzą do ochrony błon komórkowych, silne zmiatają reaktywne formy tlenu, oraz zwiększają aktywność enzymów ustrojowych o działaniu antyutleniającym: dysmutazy ponadtlenkowej, peroksydazy i katalazy. W ten sposób arginina odgrywa nie tylko istotną rolę anaboliczną, ale także antykataboliczną.

Arginina wpływając na rozszerzenie naczyń krwionośnych usprawnia także przepływ krwi z tlenem i składnikami odżywczymi, przyspieszając tym samym dopływ aminokwasów do mięśni. W programach ukierunkowanych na wzrost masy mięśniowej argininę korzystnie przyjmować w 3-4 podzielonych dawkach po 2g:

  • na czczo,
  • przed treningiem,
  • po treningu
  • przed snem

Przyjmowanie argininy można w jednej porcji łączyć z innymi suplementami. Szczególnie zalecane jest przyjmowanie argininy w okresie stosowania kreatyny, co pozwala na wzmocnienie procesów anabolicznych.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Rola argininy w procesie anabolizmu

Wrze 11, 2014 Arginina

Arginina jest ważnym aminokwasem pobudzającym procesy wzrostowe. Jako suplement często wykorzystywany jest w zakresie intensyfikowania procesów anabolicznych.

czytaj więcej
POKAŻ